Projektová výzva The Europe Challenge 2025/26

Vážení členovia SAK, vážené kolegyne a kolegovia,

spustil sa program The Europe Challenge 2025/26!

Tento program posilňuje postavenie knižníc a ich komunít pri riešení najnaliehavejších sociálnych, digitálnych a environmentálnych výziev prostredníctvom spolupráce naprieč európskymi hranicami.

Zúčastnené knižnice a komunitné skupiny budú mať možnosť získať financovanie až do výšky 10 000 EUR, zúčastniť sa workshopov a zapojiť sa do sieťovacích podujatí s cieľom budovať inkluzívnejšiu, prepojenejšiu a udržateľnejšiu Európu.

Prihlášky je možné podávať do štvrtka 29. mája 2025 do 12:00 SELČ.

Viac informácií o programe a o tom, ako sa prihlásiť, nájdete tu:
👉 https://theeuropechallenge.eu/news/apply-now-2025/

Veľa šťastia – a spojme sily, aby sme posilnili naše komunity a spoločne čelili kľúčovým výzvam, ktorým dnes Európa čelí.

Zameranie projektu

The Europe Challenge 2025/26 hľadá iniciatívy, ktoré sa zameriavajú na jednu alebo viacero kľúčových premien Európy: sociálnu, digitálnu a ekologickú. Hľadáme tvorivé nápady z knižníc a komunitných skupín, ktoré prispievajú k budovaniu inkluzívnejšej, prepojenejšej a udržateľnejšej Európy.

  • Sociálna oblasť: Iniciatívy, ktoré posilňujú sociálne začlenenie, rovnosť, aktívne občianstvo a pohodu komunity. Zahŕňa to aj projekty, ktoré podporujú zraniteľné alebo nedostatočne zastúpené skupiny, riešia nízku volebnú účasť, podporujú občiansku angažovanosť a demokratickú účasť, venujú sa problémom ako nerovnosť a polarizácia alebo sa zameriavajú na témy ako sociálna izolácia, duševné zdravie, klesajúca úroveň čitateľských zručností a návykov, alebo generačné rozdiely.
  • Digitálna oblasť: Iniciatívy, ktoré posilňujú európske digitálne občianstvo podporovaním stratégií, zručností a správania, ktoré jednotlivcom umožňujú kriticky a demokraticky pracovať s digitálnym obsahom. Tieto iniciatívy by mali podporovať zmysluplnejšiu interakciu a aktívne demokratické zapojenie v digitálnom priestore. Patrí sem boj proti dezinformáciám a falošným správam, prekonávanie digitálnych rozdielov a podpora bezpečného a zodpovedného využívania technológií a sociálnych médií. Osobitný záujem je o iniciatívy, ktoré podporujú digitálnu gramotnosť mladých ľudí, riešia problematiku falošných správ a výzvy spojené s rýchlym rozvojom umelej inteligencie.
  • Zelená oblasť: Iniciatívy, ktoré podporujú environmentálnu udržateľnosť, klimatické povedomie a odolnosť v rámci knižníc a komunít. Zahŕňa to projekty zamerané na environmentálne vzdelávanie, udržateľné postupy a komunitné klimatické aktivity. Osobitne vítané sú tvorivé zelené/klimatické projekty realizované priamo v praxi – od komunitných záhrad po inštaláciu včelích úľov v okolí knižníc.

Výberové kritériá
Okrem zamerania sa na jednu z troch prioritných tém (sociálna, digitálna, zelená), budú návrhy tímov zapojených do The Europe Challenge posudzované podľa nasledujúcich výberových kritérií:

  • Relevancia pre miestne prostredie – návrh rieši naliehavú výzvu pre knižnicu aj miestnu komunitu. Zapojenie miestnej samosprávy alebo iných miestnych inštitúcií je vítané, ale nie je podmienkou.
  • Tvorivosť – návrh ponúka nové, kreatívne a inovatívne spôsoby riešenia miestnej výzvy.
  • Inkluzivita – návrh odráža spoločné ambície pracovníkov knižnice a členov komunity.
  • Škálovateľnosť – návrh je realizovaný na miestnej úrovni, ale má potenciál rozšírenia aj na iné miesta.
  • Klimatická udržateľnosť – návrh obsahuje presvedčivé pochopenie spravodlivej a zelenej transformácie („just transition“) v Európe.
  • Európska relevantnosť – návrh je v súlade s európskymi hodnotami demokracie, transparentnosti a inkluzivity. Prispieva k pozitívnemu európskemu povedomiu a solidarite v súvislosti so spoločnými sociálnymi, digitálnymi a environmentálnymi výzvami.
  • Dopad – návrh jasne vysvetľuje (a kvantifikuje), aký pozitívny dopad bude mať na ľudí a/alebo životné prostredie, a to lokálne aj nadregionálne.